Gönderen Konu: SİTİL NEDİR?  (Okunma sayısı 20897 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« : 15:28 / 19-02-2013 »
selam arkadaslar bı konuya bakyordum guzel fermalar atmıslar fakat yorum yapan arkadslar cok guzel masallah cok sıtıllı bır kopek gıbı yorumlar yapılıyor pekı soruyorum sıze bu kopegın sitilnın dogru oldugunu nasıl anlıyorsunuz bu resımlerden sitil nedır
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

Çevrimdışı Ercan KARAKUŞ

• Dost Avcı
  • Doğum Tarihi:: 06-06-1975
  • İL/İLÇE:: Çanakkale gelibolu
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #1 : 16:02 / 19-02-2013 »
İsmail abisii sitilll....
Senin bütün çakmak çiftenle meşe ormanının içinde poz vermen dirr benceeeeeeee :a115: :a115: :a115:

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #2 : 16:19 / 19-02-2013 »
İsmail abisii sitilll....
Senin bütün çakmak çiftenle meşe ormanının içinde poz vermen dirr benceeeeeeee :a115: :a115: :a115:
:d050: :d050: :d050: :d050:  o benım sıtılım yanı dıyorsun eyvallah kardes  :winkhh:
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

Çevrimdışı ÖmerGÜMÜŞ

• Moderatör.
  • Dost Avcı
  • Doğum Tarihi:: 23/12/1973
  • Kan Gurubu: 0 Rh +
  • İL/İLÇE:: Sakarya/Karasu
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #3 : 16:21 / 19-02-2013 »
Stil deyince İsmail abi akla geliyor. :winkhh:

Doğru stile sahıp  köpek bir resim karesiyle değerlendirilmez bence.

Bence doğru köpek(kuyruk taşıma, kafayı tutmasından, burun, ferma estetiği,koşarken vucudun aldığı şekil.) Tüm bunları içinde barındıran köpek doğru stile sahip köpektir.

Buda bir örneği :

SETTER - ORIO

Çevrimdışı Ercan KARAKUŞ

• Dost Avcı
  • Doğum Tarihi:: 06-06-1975
  • İL/İLÇE:: Çanakkale gelibolu
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #4 : 16:54 / 19-02-2013 »
Birçok iyi özelliğin biraraya gelmesiyle karşı tarafa yani seyredene hoş görüntü haz tat zevk vermesi demek tirr bence Sitillllll....

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #5 : 22:21 / 19-02-2013 »
bu konuyu 59 kısı okumus bır kac kısı yorum yapmıs neden acaba yoksa sıtılın ne oldugunu bılen cok kısı yokmu
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #6 : 22:26 / 19-02-2013 »
 :winkhh: :winkhh: :winkhh:  omerım ben bu koopege baylıyorum galopları super sıtıl super masalah
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

Çevrimdışı Ahmet OKTAY

• Dost Avcı
  • Doğum Tarihi:: 15/11/1977
  • İL/İLÇE:: mugla /milas
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #7 : 22:59 / 19-02-2013 »
vallaha abi ne yalan söliyim ben sitil denince yatması oturması falan diye düşünüyodum ama sen buraya geldiginde sitilin yatıp oturmasıyla deyil .köpeyin koşarken kafa kuyruk taşıması .ÖMER abinin sölediklerine katılıyorum  :winkhh: :winkhh:

Çevrimdışı Berkun EKEN

• Dost Avcı
  • hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardımcı olmaz
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #8 : 23:27 / 19-02-2013 »
ırkının özelliklerini taşıyan hareketler yapıyorsa iyi stilli köpektir.
estetik ayrı , stil ayrı benim görüşümce bence yanlış cümle kullanılıyor . mesela köpek yatmış güzel bir ferma vermiş bu fotoya maşallah çok iyi stilli köpek demek yanlış bence estetik demek daha doğru .
Berkun EKEN
KOCAELİ/İZMİT
0544 977 1000

Çevrimdışı Kadri DEMİR

• Administrator
  • Dost Avcı
  • susmak bazen çok şey anlatır..
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #9 : 08:16 / 20-02-2013 »
SİTİL yani TARZ yani KENDİNE AİT OLAN hareketler.
Her köpeğin kendine ait duruş çekli,koşma şekli,ferma şekil çeşitliliği,kuyruk ve kafa taşıma şekli vardır.Bu hareketler bazı köpeklerde benzerlik gösterebilir,bunları görüp değerlendirmek için erken davranıp yanlış değerlendirebiliriz;açıklarsak koşan bir köpeğin videosunu seyredip sitili hakkında fikir sahibi olabiliriz ama resime bakıp sitili hakkında görüş bildiremeyiz ama videosunda koşan köpeğin koşma tarzını,kuyruk taşımasını,kafa taşımasını,galobunu,fermaya yaklaşan köpeğin kokuya duyarlılığını ve değerlendirmeleri sonucu ferma sitilini görebiliriz ama resmine baktığımızda sadece köpeğin ferma sitili hakkında fikir sahibi oluruz,açıklarsak fermada ayakta mı? ,oturuyor mu? yatıyor mu? resim bize köpeğin sitilinden bir parça gösterir ve fikir sahibi yapar ama net değerlendirirsek yanılma payımız çok olur,resimde fermada ayakta olan bir köpek avına yaklaştıkça ,oturuyor ve en son noktada yatıyor olabilir..Aynı batın olan kardeşlerin sitilleri bile çoğu kez aynı olmayabilir..Acemi bir köpek daha kokuları tam değerlendiremiyorken kokuyu aldığı ilk noktada yatıyordur ama ileriki ustalık dönemlerinde ise avına yaklaştıkta yatacaktır.
Benim sitil değerlendirmem bu arkadaşlarım Uzun bir açıklama oldu ama ..saygılarımla..

Çevrimdışı Zafer ATASOY

• Administrator
  • Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #10 : 08:42 / 20-02-2013 »
http://www.setteristanbul.com/forum/index.php?topic=4334.0

İsmail  abi  üsteki  linkte yapılan  yorumlar  üzerinden  bu konuyu  açmış  galiba .
  Ben  köpeğin  fermalarına  bakarak  stilli  olduğunu  belirttim  fakat yanlış  bir  değerlendirme  yapmış  olabilirim  yada  yanlış  cümlemi  kurdum  bilemiyorum bu  eksiklik  olabilir  benim  için;Değerli  büyüğümüz olarak  İsmail Abi sanada bizim  eksikliklerimizi  göstererek gördüğümüz  fotoğrafın  açıklamasını  yapmak  düşerki  bizler  bir daha  bilip bilmeden  yanlış  yorumlar  yapmayalım.
  Bu  gördüğümüz  fotoğraflardaki  fermaları  veren bir köpek için  nasıl  bi  köpek  diyebiliriz mesela  sevgiler  selamlar. 
Zafer ATASOY
TRABZON

Çevrimdışı Aslan ŞEN

• Dost Avcı
  • Doğum Tarihi:: 17.02.1969
  • İL/İLÇE:: SARAY / TEKİRDAĞ
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #11 : 08:50 / 20-02-2013 »
Bir köpeğin sitilinin değerlendirmeye alınabilmesi için ırkının özelliklerini taşıyor olması mutlaka gereklidir. Bu özelliklerin yanı sıra avını ararken, kokuyu aldığı ve avını bulduğu zaman hatta ve hatta avı bulduktan sonraki heyecanını, karşı koyulmaz avlanma hırsını zekasıyla bierleştirerek sergilediği hareketlere yansıtma ve o heyecanı avcıya hissettirme tarzıdır. Köpek ırk özelliklerini taşır avını yapar ve yaptırır ama avcı sadece kuşun kalkış anında o zevki yaşarsa onun sitili de budur . Ama diğer bir köpek avın civardaki varlığını hissettiği andan itibaren o heyecanı avın bulunup uçurulması anına kadar avcıya hareketleri ile hissettiriyorsa buda onun avlanma tarzı yani sitilidir. Benim sitil olarak aradığım budur.

Çevrimdışı Ramazan ÜRETMEN

• YÖNETİCİ
  • Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #12 : 09:14 / 20-02-2013 »
Estetik dış güzelliktir diye düşünüyorum arkadaşlar.Stil ise köpeğin gerek avda gerek normal yaşantısında vucud dilini konuşturma sanatıdır.Güzellik yarışmalarında da köpeği tasmasından tutup gezdirmenin amacı vucudu taşıma stilini yani Aslan abinin dediği gibi ırkının özelliklerini ortaya çıkarma kabiliyetini göstermektir.Stilide estetikte  kişiye göre görecelik arz eder.Stilin doğrusu konuşulabilinir ama herkez kendine munasır stili kendi seçer.Estetik ise zaten ırk standartlarında belirtilmiştir. Bana göre Ömer kardeşimin gönderdiği ORİO vidoesu çok stilli ama vucut formu ofsayt (kulak askısı, kafa yapısı -Hatta böyle bir kafa yapısında bu burun hassasiyet adamı şaşırtıyor-).Ofsayt Orio benim olsa beslerim çirkin ,estetik değil demem :winkhh:.

Çevrimdışı Kadri DEMİR

• Administrator
  • Dost Avcı
  • susmak bazen çok şey anlatır..
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #13 : 09:47 / 20-02-2013 »
hepimizin hayalinde bir köpek var aslında,benim için olması geren de aşağıdaki videodaki köpek.5ncı dakikadan sonra yavaş çekimde daha iyi görebileceksiniz,sizi izlemeye davet ediyorum.
picasso del binario

Çevrimdışı İsmail MANAV

• Dost Avcı
SİTİL NEDİR?
« Yanıtla #14 : 11:40 / 20-02-2013 »
http://www.setteristanbul.com/forum/index.php?topic=4334.0

İsmail  abi  üsteki  linkte yapılan  yorumlar  üzerinden  bu konuyu  açmış  galiba .
  Ben  köpeğin  fermalarına  bakarak  stilli  olduğunu  belirttim  fakat yanlış  bir  değerlendirme  yapmış  olabilirim  yada  yanlış  cümlemi  kurdum  bilemiyorum bu  eksiklik  olabilir  benim  için;Değerli  büyüğümüz olarak  İsmail Abi sanada bizim  eksikliklerimizi  göstererek gördüğümüz  fotoğrafın  açıklamasını  yapmak  düşerki  bizler  bir daha  bilip bilmeden  yanlış  yorumlar  yapmayalım.
  Bu  gördüğümüz  fotoğraflardaki  fermaları  veren bir köpek için  nasıl  bi  köpek  diyebiliriz mesela  sevgiler  selamlar. 
zaferım ben bu fermalrı cok begendım poınetrede pek boyle estetık ferma olmaz super ferma estetıgı var masallah
İsmail MANAV
15.04.1965
İSTANBUL

SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal